Ogłoszenia Parafialne

Ogłoszenia parafialne
XI Niedziela Zwykła 17
.06.2018

 

1. Dziś przeżywamy w parafii niedzielę misyjną. Od godz. 14:00 zapraszamy na Parafialny Festyn Rodzinny organizowany we współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury. W programie: prezentacja przedszkolaków, występ dzieci i młodzieży ze świetlicy Betlejemka, zespół Ro-Ca-Ya, zespół folklorystyczny Szamotuły z programem Folklor Podwórkowy, konkurs wyciskania sztangi oraz loteria fantowa – do wygrania kuchenki mikrofalowe, żelazka, blender i inne drobnostki. Będzie można także skorzystać z warsztatów artystycznych, dmuchańców, gier i zabaw dla dzieci, oraz zjeść kiełbasę z grilla, watę cukrową oraz inne smakołyki.

 

2. Nabożeństwo czerwcowe odprawiamy codziennie w łączności ze Msza świętą o godz. 18:30.

 

3. W poniedziałek spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania z klas 7 Szkoły Podstawowej – grupa pana Dariusza Mieńko – o godz. 17:00 Msza święta, a następnie katecheza w Kościele – prosimy przynieść indeksy. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 19 do godz. 20.

 

4. We wtorek spotkanie Rady Duszpasterskiej i Rady Ekonomicznej o godz. 19:00 na probostwie.

 

5. W środę spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania z klas 7 Szkoły Podstawowej – grupa pana Michała Galanciaka – o godz. 17:00 Msza święta, a następnie katecheza w Kościele – prosimy przynieść indeksy. Biuro dla narzeczonych o godz. 19:00.

 

6. W czwartek wspomnienie św. Alojzego Gonzagi. Krąg biblijny po Mszy świętej o godz. 18:30 w biurze parafialnym.

 

7. W piątek – zakończenie roku szkolnego. Msza święta dziękczynna dla uczniów, nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 o godz. 8:30, a dla Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych o godz. 8:00 w Bazylice Mniejszej. Katecheza przed Chrztem dla rodziców i chrzestnych o godz. 17:30 w salce przy probostwie.

 

8. W sobotę o godz. 4:00 wyruszy grupa 44 pielgrzymów pod opieka ks. Marka na parafialną pielgrzymkę do Włoch. Zbiórka uczestników o godz. 3:45 na parkingu przed Kościołem. W autobusie będzie zbierana wpłata 350 Euro. Przypominamy aby zabrać dowód osobisty, prowiant na pierwszy dzień, odpowiednie ubranie do zwiedzanych obiektów oraz dobry humor i czyste serce. Powrót pielgrzymów 1 lipca w godzinach wieczornych.

 

9. W niedzielę uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela. Tradycyjnie – na początek wakacji – poświęcenie pojazdów mechanicznych dla osób wyjeżdżających na wypoczynek. Poświęcenie pojazdów będzie również w niedzielę 22 lipca br. z okazji wspomnienia św. Krzysztofa.

 

10. Niedawno ukazała się obszerna publikacja o historii bazyliki i parafii kolegiackiej w Szamotułach autorstwa Piotra Nowaka. W niedzielę autor osobiście przybędzie promować książkę w naszym kościele. Podczas każdej mszy zaprezentuje książkę, a po zakończeniu będzie można zakupić egzemplarz (35 zł) i otrzymać dedykację.

 

11. Mamy jeszcze wolne miejsca na wyjazd wakacyjno – rekolekcyjny dla dzieci i młodzieży do Międzygórza – Sudety Wysokie – w terminie od 20 do 25 sierpnia br. Całkowity koszt to 470 zł. Uczestników prosimy o dokonywanie wpłat w biurze parafialnym.

 

12. Składamy podziękowanie za ofiary z racji niedzieli gospodarczej 4100 zł. Bóg zapłać.

 

13. Przypominamy, że w lipcu i sierpniu nie będzie w niedzielę Mszy świętej o godz. 18:30.

 

14. W Poznaniu od piątku do niedzieli będą miały miejsce centralne obchody uroczystości 1050. lecia biskupstwa poznańskiego. Ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański zaprasza wszystkich archidiecezjan na wspólne świętowanie. Szczegółowy plan jest wywieszony na tablicy ogłoszeń.

 

15. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Zbigniew Ratajczak. Dobry Jezu, a nasz Panie…

 

ks. Piotr Mamet – proboszcz

 

Słowo Księdza Arcybiskupa
Metropolity Poznańskiego

 

Umiłowani Archidiecezjanie!

Nasza archidiecezja przeżywa w tym roku jubileusz 1050-lecia powołania do istnienia – pierwszego na ziemiach polskich – biskupstwa w Poznaniu. Z tej okazji razem dziękujemy za wspólnotę wiary oraz za wszelkie łaski, jakie z dobroci Pana Boga otrzymaliśmy na przestrzeni dziejów. Na nowo odkrywamy i poznajemy dziedzictwo i misję Kościoła, uświadamiając sobie jednocześnie wielką dobroć Boga, który przez sprawowanie sakramentów świętych i głoszenie słowa Bożego prowadzi nas do zbawienia.

 

Za nami jest już wiele jubileuszowych wydarzeń. Odbyły się w sesje naukowe, misja ewangelizacyjna w naszym mieście, kongres parafialnych rad duszpasterskich oraz nade wszystko parafialne dziękczynienie za dar biskupstwa poznańskiego, które miało miejsce w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, czego zewnętrznym znakiem było bicie dzwonów o godzinie 20.00 w całej Archidiecezji Poznańskiej.

 

Zbliżają się centralne obchody jubileuszowe z udziałem legata papieskiego, ks. kardynała Dominika Duki, przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych oraz innych zaproszonych gości. Będą one miały miejsce w dniach
od 22 do 24 czerwca 2018 roku.

 

Serdecznie zapraszam wszystkich Umiłowanych Archidiecezjan do wzięcia udziału w radosnym świętowaniu. Zaproszenie kieruję do kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich członków ruchów, wspólnot i organizacji katolickich działających na terenie archidiecezji. Zapraszam młodych i starszych, małżonków z dziećmi. Bądźmy razem. Niech nikogo nie zabraknie we wspólnym dziękczynieniu za dar Kościoła na naszych ziemiach.

 

Program centralnych uroczystości będzie następujący:

W piątek, dnia 22 czerwca br., z kościoła Ojców Franciszkanów na wzgórzu Przemysła w Poznaniu o godzinie 17.00 przejdzie procesja z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania do Poznańskiej Fary, w której o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza Święta.

Sobota, dnia 23 czerwca 2018 roku będzie głównym dniem centralnych obchodów jubileuszowych 1050 lecia biskupstwa poznańskiego. Zapraszam Archidiecezjan do wzięcia udziału w procesji, która wyruszy o godzinie 13.30 z Poznańskiej Fary na Plac Katedralny. Przejdziemy tam wraz z wizerunkiem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Przy katedrze trwać będzie czuwanie młodych. O godzinie 17.00 rozpocznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Jego Eminencji Księdza Kardynała Dominika Duki, legata papieskiego. Po Mszy Świętej trwać będzie radosny koncert uwielbienia.

W niedziele, dnia 24 czerwca 2018 roku o godzinie 13.00 zostanie odprawiona w Bazylice Archikatedralnej uroczysta Eucharystia dla rodzin. Po jej zakończeniu rozpocznie się festyn dla rodzin.

 

Przez obecność wyraźmy naszą wiarę i pokażmy radosną przynależność do Chrystusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala.

 

Chorych i cierpiących proszę o modlitwę w intencji Archidiecezji Poznańskiej, zwłaszcza zaś o modlitwę w intencji błogosławionych owoców jubileuszowego świętowania oraz o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

 

W oczekiwaniu na wspólne świętowanie wszystkim z serca błogosławię

 

 

† Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański