Pielgrzymka do Rzymu – 21-25 styczeń 2019

 Zapraszamy na parafialną samolotową pielgrzymkę do Rzymu podczas ferii zimowych w przyszłym roku w terminie od 21 do 25 stycznia 2019 r. W programie zwiedzanie Rzymu wraz z Audiencją Generalną z papieżem Franciszkiem oraz Mszą świętą przy grobie św. Jana Pawła II.

Dzień 1          05:00 zbiórka uczestników i następnie przejazd na lotnisko do Berlina. Wylot do Rzymu zaplanowany jest na godzinę 12:05. Po lądowaniu (około 14:10) i odebraniu bagaży przejazd do kościółka Quo Vadis Domine. Wedle tradycji powstał on w miejscu gdzie uciekający z Rzymu przed prześladowaniami św. Piotr spotkał Chrystusa. Kościołem tym od roku 1978 zajmuje się polskie zgromadzenie Michalitów. Jadąc dalej dotrzemy do Katakumb św. Kaliksta. Należą one  do największych i najważniejszych w Rzymie. Na powierzchni blisko 15 ha zostało pochowanych około pół miliona chrześcijan – w tym papieże oraz męczennicy. Tego dnia udamy się jeszcze do Bazyliki św. Pawła za Murami, która jak nazwa wskazuje – znajduje się poza dawnymi murami miejskimi. Zgodnie z tradycją Bazylika wznosi się nad grobem Apostoła Narodów. Przejazd do hotelu położonego w Rzymie, gdzie spędzimy wszystkie noclegi.

Dzień 2          Tego dnia zwiedzimy m.in. największy kościół na świecie jakim jest Bazylika św. Piotra w Rzymie, w której oprócz grobu pierwszego papieża, znajduje się także grób św. Jana Pawła II. Będąc na Watykanie udamy się również do Muzeum Watykańskiego, którego zbiory należą do najcenniejszych na świecie. W czasie ich zwiedzania zobaczymy m. in. Kaplicę Sykstyńską oraz fragment Ogrodów Watykańskich. Następnie udamy się do największego kościoła w Rzymie poświęconego Matce Bożej – Bazyliki Santa Maria Maggiore.

Dzień 3          Po śniadaniu udamy się ponownie na Watykan, aby wraz z tysiącami innych wiernych uczestniczyć w Audiencji Generalnej z papieżem Franciszkiem (jeśli będzie taka możliwość). Po Audiencji udamy się na dalsze poznawanie uroków Wiecznego Miasta. W czasie spaceru będziemy mieli możliwość zobaczyć Zamek Anioła (zew.), wcześniej znany jako mauzoleum cesarza Hadriana, czy też podziwiać wspaniały barokowy Plac Navona będący mekką na artystów. Dotrzemy także pod Panteon (zew.) – który w przeszłości  poświęcony był bóstwom planetarnym oraz ówcześnie panującemu cesarzowi, a od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników. W czasie spaceru będziemy mieli także możliwość wrzucić pieniążek do Fontanny di Trevi oraz zobaczyć słynne Schody Hiszpańskie, na których odbywają się pokazy mody. Ostatnim punktem w programie na ten dzień będzie wizyta na Lateranie. Udamy się tam do „Matki i Głowy Wszystkich Kościołów Miasta i Świata” – Bazyliki Laterańskiej. Dawniej wchodziła ona w skład pałacu papieskiego. Dziś, gdy papieże rezydują na Watykanie, posiada ona status Katedry Rzymu i jest jedną z czterech bazylik większych. Naprzeciwko Bazyliki znajduje się Sanktuarium Świętych Schodów, w którym – wedle tradycji – znajdują się schody, które pochodzą z pałacu Piłata. Chrystus po tych schodach miał być prowadzony przed sąd.

Dzień 4          Rano udamy się Bazyliki św. Piotra by uczestniczyć tam w polskiej mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II. Następnie udamy się na zwiedzanie, w czasie którego zobaczymy jeden z symboli Wiecznego Miasta – Koloseum (zew.) jak również udamy się przy Forum Romanum (zew.) do więzienia Mamertyńskiego – według tradycji, święci Piotr i Paweł mieli spędzić w nim ostatnie dni życia przed męczeńską śmiercią. Przejdziemy przez Wzgórze Kapitolińskie i Pl. Wenecki, gdzie na Ołtarzu Ojczyzny mieści się pomnik Wiktora Emanuela II – pierwszego Króla Włoch. Od wzgórza Kapitolińskiego przejdziemy spacerem w kierunku Awentynu. Na tym wzgórzu zobaczymy m.in. słynny Ogród Różany, Bazylikę św. Sabiny oraz Ogród Pomarańczy. Będzie też okazja aby zajrzeć przez słynną dziurkę od klucza w bramie siedziby Kawalerów Maltańskich.

Dzień 5          Wykwaterowanie z hotelu i następnie przejazd na lotnisko w Rzymie skąd o godzinie 09:05 wylot powrotny do Berlina. Po odebraniu bagaży przejazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego, gdzie nastąpi zakończenie pielgrzymki.

Cena:   1590 PLN +  300 Euro