Sakramenty Święte

Dokumenty i informacje potrzebne przy zgłaszaniu chrztu dziecka

• akt urodzenia dziecka (odpis);
  • wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców;
  • dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, data urodzenia adres, zawód);
  • zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o możliwości dostąpienia godności ojca chrzestnego, matki chrzestnej.

Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest na Mszy Swiętej w sobotę o godz. 17:00

Terminy katechez przedchrzcielnych 2024:

2 i 4 piątek – godzina 17:30

SALKA PRZY PROBOSTWIE
ul. Franciszkańska 4

STYCZEŃ: 12, 26

LUTY: 9, 23

MARZEC: 8, 22

KWIECIEŃ: 12, 26

MAJ: 10, 24

CZERWIEC: 14, 28

LIPIEC: 12, 26

SIERPIEŃ: 9, 23

WRZESIEŃ: 13, 27

PAŹDZIERNIK: 11, 25

LISTOPAD: 8, 22

GRUDZIEŃ: 13

I Komunia święta

• metryka chrztu dziecka (wyciąg Ad Sacra – z parafii chrztu dziecka),

Dokumenty przy zgłaszaniu chęci przystąpienia do bierzmowania

• metryka chrztu
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji
  • w przypadku osób starszych — świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej

Przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania trwa 2 lata – w kl. VII i VIII

Dokumenty wymagane do zawarcia sakramentu małżeństwa

Narzeczeni powinni zgłosić się do ks. proboszcza (w parafii narzeczonej lub narzeczonego)najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu

Wymagane są następujące dokumenty:

• Aktualne (tzn. nie starsze niż 3 miesiące) świadectwo chrztu i bierzmowania obojga narzeczonych – jeśli narzeczeni nie byli ochrzczeni  w kościele parafialnym Świętego Krzyża w Szamotułach
  • Świadectwo ukończenia katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej – do wglądu
  • Dowody osobiste narzeczonych
  • Świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej (tzw. kurs przedmałżeński)
  • Zaświadczenie z Poradni Rodzinnej dla Narzeczonych
  • Dane świadków (imię, nazwisko, data urodzenia, zawód, adres)
  • W przypadku zawierania małżeństwa konkordatowego (małżeństwo kanoniczne pociągające za sobą skutki przewidziane w prawie polskim) wymagany jest ważny dokument z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód cywilnych do zawarcia małżeństwa (ważność kończy się po trzech miesiącach od momentu wystawienia).
  • Jeżeli kandydaci zawarli już związek cywilny przedstawiają stosowny akt, w przypadku wdów i wdowców konieczny jest także akt zgonu małżonka.
W sprawach Sakramentu Małżeństwa zapraszamy do biura parafialnego w każdą środę od godz. 19:30

Pogrzeb

• akt zgonu
  • zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii Świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)